• IP آدرس چیست ؟

IP Address یا آدرس IP دقیقا همانند آدرس‌های واقعی هستند با این تفاوت که در دنیای واقعی آدرس‌ها مربوط به یک مکان خاص(خانه ، فروشگاه ، خیابان و غیره) می‌باشند در حالی که در دنیای مجازی یک آدرس اینترنتی یا آدرس آی پی متعلق به یک دستگاه است که این دستگاه می‌تواند کامپیوتر ، مودم ، گوشی همراه ، پلی استیشن ، دستگاه POS و یا هر وسیله دیگری باشد.

آدرس IP چیست و دستگاه‌ها چگونه از طریق آدرس اینترنتی به یکدیگر متصل می‌شوند

 • آدرس IP به چه دردی می‌خورد ؟!
  تمامی دستگاه‌های متصل به شبکه از طریق آدرس آی پی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند ، فرض کنید شما در سایت گوگل کلمه‌ای را جستجو می‌کنید ، کلمه شما یا بهتر است بگوییم یک بسته اطلاعاتی از دستگاهتان (فرضا کامپیوتر شخصی) به سمت سرور گوگل حرکت می‌کند و گوگل پس از جستجو نتیجه آنرا به دستگاه شما باز می‌گرداند ، دقیقا مشابه ارسال و دریافت یک بسته پستی !
  خوب چه اتفاقی می‌افتد اگر شما روی بسته‌های پستی خود آدرس مبدا و مقصد را ننوشته باشید !! پاسخ واضح است ، بسته گم خواهد شد ، حالا اگر بسته شما آدرس مبدا و مقصد نداشته باشد چگونه اطلاعات ارسالی شما به سرور گوگل برسد ؟ و سرور گوگل چگونه پاسخ شما را بدهد ؟ بله تمامی این‌ها به عهده آدرس IP یا آدرس اینترنتی است.

 • آیا آدرس هر شخصی منحصر به فرد است ؟
  زمانی که شما با یک دستگاه (فرضا گوشی همراه) به اینترنت متصل می‌شوید آدرس شما مشخص است ، آدرس‌های IP معمولا Unique یا یکتا می‌باشند، به طوری که امکان ندارد IP شما و آی پی آدرس شخص دیگری در دنیا یکی باشد ، البته موارد خاصی نیز وجود دارد مثلا زمانی که چند نفر از درون منزلشان به اینترنت متصل می‌شوند آدرس اینترنتی آن‌ها مشابه هست(معمولا آدرس یکتای مودم منزلشان به عنوان IP Address یکتای آن‌ها در شبکه بیرونی یا اینترنت محسوب می‌شود) ، دقیقا مانند افرادی که در یک منزل زندگی می‌کنند نشانی منزل همه آن‌ها یکی است اما میتوان آن‌ها از طریق نام تفکیک نمود و بسته پستی را به دست شخص مورد نظر رساند.

  آیا هر شخصی آدرس IP مخصوص دارد ؟
 • محدودیت IP های نسخه 4 :
  امروزه بدلیل افزایش بیش از حد دستگاه‌های تحت شبکه ، جهان با محدودیت آدرس IPv4 مواجه است که به آی پی نسخه 4 معروف است ، این نوع IP که از نوع 32 بیتی می‌باشد ظرفیتی حدود 4 میلیارد و دویست میلیون آدرس را دارد که سریعا رو به اتمام است ، از این رو استفاده از آدرس IPv6 یا آی پی نسخه 6 ( از نوع 128 بیتی ) در شبکه اینترنت رو به افزایش است که ظرفیتی معادل 340 تریلیون تریلیون تریلیون آدرس را دارد !

  یک نمونه از آدرس IPv4
 • IP Address چه شکلی است ؟!
  IPv4:
   یک نمونه IP آدرس نسخه 4 :  176.9.203.198
  توجه فرمایید که آدرس IPv4 از 4 بخش تشکیل شده که توسط نقطه یا دات از یکدیگر جدا می‌شوند و هر بخش می‌تواند عددی بین 0 و 255 باشد.

  IPv6:
   یک نمونه IP آدرس نسخه 6 :  2a01:5ec0:5815:f707:7dee:cb69:64be:307c
  توجه فرمایید که آدرس IPv6 از 8 بخش تشکیل شده که توسط : از یکدیگر جدا می‌شوند.

چگونه IP آدرس خود را پیدا کنیم ؟

 • IP من چیست ؟
  ساده ترین راه برای اطلاع از آدرس اینترنتی یا IP آدرس خود این است که از گوگل سوال کنید !
  کافی است این عبارت را در گوگل جستجو کنید : What is my IP address
  از این طریق شما می‌توانید از آدرس اینترنتی عمومی خود راکه در شبکه اینترنت با آن شناسایی می‌شوید اطلاع پیدا کنید.

  فروشگاه اینترنتی بادله و ذخیره IP Address کاربران به منظور امنیت بیشتر
 • چرا آدرس IP از نظر امنیتی مهم است ؟
  دنیای اینترنت مملو از کاربرها، سایت‌ها و سرویس‌های متخلف است و نظارت بر عملکرد آن‌ها بدون آدرس IP عملا غیرممکن است ،
  ار اینرو اکثر سایت ها و سرورها به هنگام برقراری ارتباط و ارائه خدمات آدرس های IP کاربران خود را به منظور رعایت مسائل امنیتی ذخیره می‌کنند ، فروشگاه پوشاک و لباس بندری بادله نیز به منظور ارائه هر چه بهتر خدمات خود ، اقدام به ذخیره آدرس‌های اینترنتی کاربران و بازدیدکنندگان خود می‌نماید،برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سیاست حریم کاربران در فروشگاه پوشاک بادله به صفحه حریم خصوصی کاربران مراجعه نمایید.