مقدمه‌‌ای پیرامون برقع و لباس بندری

اگر تا امروز نقاب‌های زنان جنوبی را از نزدیک ندیده باشید ، اما حتما اسم آن‌ها را شنیده‌اید. این نقاب‌ها با طراحی و رنگ‌های منحصربه‌فردی که در لباس بندری زنان وجود دارد ، به عنوان حجاب و پوشاندن صورت از پیشانی تا پایین لب‌ها در برابر نور آفتاب و... استفاده می‌شود. اما اگر می‌خواهید بیشتر درباره گذشته این نقاب‌های بندری و نقش آن در مد ، انواع مدل‌های برقع مانند برقع قشمی ، بلوچی ، مینابی و... آشنا شوید ، با ما تا انتهای متن همراه باشید.

لباس بندری زنانه و برقع یا برقه در استان هرمزگان 

درباره نقاب بندری  و برقه چه می‌دانید؟

در ابتدا بهتر است به سراغ معنی این کلمه و هویت این نقاب برویم. اگر به فرهنگ دهخدا مراجعه کنید و به دنبال معنای کلمه برقع بگردید ، با معنی‌هایی مانند نقاب یا روی‌بند و حجاب زنان مواجه می‌شوید. اما گویش افرادی که در هرمزگان زندگی می‌کنند ، به صورتی است که به جای حرف قاف ، کاف می‌گویند و به همین دلیل در آن منطقه به برقع ، برکه و در غرب هرمزگان به آن بتوله یا بتیله گفته می‌شود. درحقیقت نقاب‌های بندری یک روبنده پارچه‌ای یا چرمی است که به صورت مستطیل یا نیم دایره دوخته شده است که با بندهایی در پشت سر گره می‌شوند.

برقع چیست ؟

برقعه بندری بخش مهمی از لباس بندری زنان جنوبی بوده و به دلیل حجاب و پوشاندن صورت از نامحرم ، جلوگیری از سوختن پوست صورت با آفتاب شدید و... را استفاده می‌کنند. در فرهنگ مردم هرمزگان ، استفاده از نقاب در روز و تا پیش از غروب آفتاب و اذان مغرب مرسوم است و اعتقاد دارند که پوشیدن این نقاب در تاریکی شب خوب نبوده و شگون نخواهد داشت. همچنین برقع را زمانی که می‌خواهند غذا و نوشیدنی بخورند و هنگامی که مرد نامحرمی در اطراف آن‌ها نباشد ، از روی صورتشان بالا خواهند زد.

با تاریخچه برقع در ایران آشنا شوید

اگر بخواهیم درباره تاریخچه برقه بندری صحبت کنیم ، به تعبیرات متفاوتی از ورود این لباس بندری به ایران می‌رسیم. برخی معتقد هستند که این نقاب در جنگ‌های شاپور اول و دوم ساسان با اعراب وارد ایران شدند و برخی دیگر می‌گویند که اسماعیلیان اولین افرادی بودند که این نقاب‌ها را استفاده کردند ، البته باید اشاره کرد که در دوران اسماعیلیان معمولا مردان این نقاب‌ها را در مبارزات به صورت داشتند. البته وقتی درباره برقع بندری صحبت می‌کنیم ، باید به نقش این نقاب در ادبیات نیز اشاره کنیم که در اشعار فردوسی ، نظامی ، خاقانی ، عطار و... از این نقاب استفاده شده است و شاید به همین دلیل باشد که می‌گویند پوشیدن این نقاب در ایران به قرن شش برمی‌گردد.

در کتاب دیگری که به پوشش و روبند جنوبی مردم هرمزگان پرداخته شده است ، این توضیحات را بیان می‌کند که در سنت و عرف ایرانیان در گذشته ، پوششی به نام نقاب وجود نداشت. این سنت و عادت غیرایرانی از یونان می‌آید که در آن زمان زنان یونانی معمولا صورت خود را با گوشه‌ی روسری از نامحرم مخفی می‌کردند ، سپس این عادت به اسپانیا و در ادامه به بربر کرانه‌های و بیابان‌های طوارق عربستان و در نهایت به قسمت‌های شمالی دریای پارس و استان هرمزگان رسید. بنابراین حدود ۴۰۰ سال است که زنان و دختران هرمزگان صورت‌های خود را با برقع و لباس بندری خاص و منحصربه‌فرد می‌پوشانند.

تاریخچه برقع که دختران بندری در بندرعباس استفاده می‌کنند.

استفاده از برقع بندری (برقه) در استان هرمزگان

اگر به جنوب ایران و استان هرمزگان سفر کرده باشید ، متوجه برقع های جذاب و خاص بر روی صورت خانم‌ها می‌شوید. پوشش برقع‌های بندری یک نوع پوشش فرهنگی ، سنتی و مذهبی است که در مناطق مختلف این استان با فرم و طرح‌های متفاوتی دوخته می‌شود. نوارهای نقاب ممکن است در طراحی‌های متفاوت ، به صورت نازک یا پهن باشد؛ اما به صورت کلی تمام نقاب‌ها قسمت ابرو را خواهند پوشاند. همچنین خانم‌ها با توجه به سن ، موقعیت اجتماعی ، نوع مذهب ، فرقه‌ی آن‌ها ، منطقه زندگی ، مکانی که می‌خواهند بروند و... برقع و لباس بندری متفاوتی را انتخاب می‌کنند. به عنوان مثال خانم‌های میانسال معمولا از روبند جنوبی کهنه در هنگام رفت‌وآمد به مکان‌های معمولی استفاده می‌کنند و فقط در مهمانی‌های بزرگ و رسمی ، برقع‌هایی با تزئینات خاص و با ابعادی پهن‌تر از برقه بندری جوانان به صورت دارند.

به صورت کلی خانم‌ها با نقاب به یکدیگر شبیه هستند و بنابراین این رنگ بند آن است که باعث تفاوت و تمایز بین افراد می‌شود. بانوهای جوانی که عروس می‌شوند ، از بند سبز رنگ به نماد باروری استفاده کرده و سایر بانوان نیز رنگ مسی یا ترکیب رنگ کاموا با گلابتون را برای بندهای برقع خود انتخاب می‌کنند. در ادامه بیشتر با دلایل تنوع رنگ و فرم این نقاب‌ها آشنا خواهید شد و به شما خواهیم گفت که هر فرد در سنین متفاوت و جایگاه‌های اجتماعی مختلف چه مدلی از نقاب را استفاده می‌کند.

هر رنگ برقه در لباس بندری چه معنایی دارد؟

شما می‌توانید برقع بندری با رنگ‌های متفاوتی را پیدا کنید که هر کدام معنا و مفهوم خاصی برای زنان و دختران آن منطقه دارند. اگر به مناطق جا سک ، سیریک و میناب بروید ، نقاب‌هایی رنگ و با تزئینات سوزن‌دوزی منحصربه‌فرد را مشاهده می‌کنید که نشان‌دهنده جایگاه اجتماعی و طایفه هر خانوم است. زنان عرب و بلوچ در جزایر خیلج فارس از رنگ‌های قرمز ، سیاه ، طلایی و نارنجی استفاده کرده و همچنین شیعیان معمولا رنگ این برقعه بندری را سیاه و سنیان معمولا رنگ‌های دیگری را انتخاب می‌کنند. اما مفهوم هر کدام از این رنگ‌ها در لباس بندری چیست؟

 • رنگ سبز :

معمولا عروس‌ها پیش از پوشیدن لباس عروس بندری و در هنگام حنابندان ، برقع ‌هایی سبز با تزئیناتی با الیاف طلا ، نخ ابریشم و پلاک طلا به صورت دارند.

 • رنگ زرشکی :

دخترانی که تازه عقد کرده‌اند و یا مجرد هستند ، معمولا برقه ‌های زرشکی و ساده استفاده می‌کنند. به عنوان مثال یکی از رسم‌هایی که در بعضی از منطقه‌های هرمزگان وجود دارد ، این است که دختران باید تا پیش از ازدواج ، صورت خود را با برقعه از نامحرم بپوشانند.

برقع زیباترین و مهمترین اکسسوری در لباس بندری زنانه در بندرعباس ، قشم و استان هرمزگان

 • رنگ نارنجی :

خانم‌هایی که فرزند دارند و یا متاهل بوده و حتی خانم‌هایی که کمی سنشان بالا رفته و سالخورده هستند ، از نقاب‌های بندی به رنگ نارنجی استفاده می‌کنند.

 • رنگ قرمز :

خانم‌هایی که به تازگی ازدواج کرده‌اند و یا جوان‌های متاهل ، از برقع‌هایی به رنگ قرمز با طرح‌هایی زیبا به صورت دارند. از جمله معروف‌ترین نقاب‌های سرخ مربوط به منطقه میناب و بلوچ است که در جنوب شرق بلوچستان خانم‌های متاهل معمولا این نقاب‌ها را در خارج و داخل خانه می‌پوشند.

 • رنگ مشکی :

خانم‌هایی که ماتم زده و داغ دیده هستند ، برای چهار ماه و ده روز از برقع به رنگ مشکی استفاده می‌کنند. همچنین خانم‌های بیوه و سالخورده معمولا روبند مشکی با دور قرمز به صورت داشته و پیرزن‌ها در بشاگرد نیز همیشه این برقه را دارند.

انواع برقعه بندری برای مناطق مختلف چگونه است؟

در بخش قبل با مفهوم هر رنگ برقع‌های بندری آشنا شدید و اکنون می‌خواهیم درباره تفاوت نقش و طرح این نقاب و لباس بندری در مناطق مختلف ایران صحبت کنیم. هر طایفه و منطقه‌ای در ایران دارای نقاب مخصوص به خود هستند که با ازدواج و مهاجرت بین قوم‌ها نیز باعث تنوع و تفاوت در نقاب خواهد شد. در ادامه با برخی از مهم‌ترین برقع بندری خانم‌ها در اقلیم‌های متفاوت آشنا خواهید شد:

 • برقع بلوچی :

برقع های بلوچی مستطیل شکل و از جنس کتان بوده که بر روی آن نقش‌هایی با نخ ابریشم گلدوزی شده است. نقاب‌های این منطقه از پیشانی تا روی بینی قرار می‌گیرند و با توجه به اینکه شما دختر مجرد هستید و یا متاهل و یا بیوه ، رنگ آن تغییر خواهد کرد:

 • دختران: برقع‌هایی از پارچه سیاه که بر روی آن گلدوزی‌هایی با نخ ابریشم وجود دارد.
 • خانم‌های متاهل: خانم‌هایی که جوان هستند و تازه ازدواج کرده‌اند ، از نقاب‌هایی با پارچه کتان مشکی و گلدوزی‌هایی با نخ ابریشم قرمز استفاده می‌کنند و هر چه سن خانم‌ها بیشتر شود ، میزان تزئینات قرمز نیز کمتر خواهد شد.
 • خانم‌های بیوه: برقع های بندری این خانم‌ها معمولا یک نوار ابریشمی به رنگ قرمز دارد.

خرید برقع بلوچی در بندرعباس و استان هرمزگان

 • برقه مینابی یا بندری :

میناب یکی از مناطقی است که به عنوان تولیدکننده متنوع‌ترین برقع بندری شناخته می‌شود. یکی از معروف‌ترین برقع‌های مینابی از پارچه کتان ضخیم به رنگ سرخ است که از پیشانی تا دهان را پوشانده و فقط قسمتی برای دیده شدن چشم‌ها بر روی نقاب وجود دارد.

برقه مینابی و برقع بندری ، متنوع ترین نوع برقعه

 • برقع قشمی :

برقع قشمی از جنس پارچه‌ی شیله‌ای و یکی از محبوب‌ترین مدل‌های برقع‌های هرمزگانی است که تزئیناتی ساده و زیبا داشته است. فرم این نقاب‌ها به صورتی است که از یک نوار بر روی ابروها ، بینی و نواری پهن بر روی لب‌ها بوده و به صورتی است که گونه‌های خانم‌ها نیز از پشت آن مشخص شده و در برخی مدل‌های آن نوار بالای لب مانند سبیل مردان است ، برقع لافتی یکی از زیباترین انواع برقه می‌باشد که در شهر لافت واقع در جزیره قشم رواج دارد.

برقع قشمی یا شیله ای یکی از زیباترین مدل های برقعه در استان هرمزگان

 • محلی :

از دیگر نقاب‌های محلی می‌توان به کویتی ، دوقینی چی ، سوروچی ، هرمزی ، بنادر شیب کوه تابع شهرستان بندرلنگه و... اشاره کرد که هر کدام از این نقاب‌ها ، طرح و نقش متفاوتی دارند. به عنوان مثال برقع های سوروچی که در منطقه قدیمی بندرعباس آن را استفاده می‌کنند مانند مدل بندری بوده ، با این تفاوت که زیر بینی نقاب از آن کلفت‌تر خواهد بود و یا مدل دوقینی چی مشابه مدل عربی بوده ، با این تفاوت که بخش پایینی آن باریک‌تر است.

نقاب های بندری جنوب کشور ، استان هرمزگان

تقسیم‌بندی برقعه و لباس بندری با توجه به نوع مواد اولیه و نحوه دوخت آن

از دیگر طبقه‌بندی که می‌توان برای برقع و لباس زنانه بندری در ایران دانست ، تفاوت در نوع متریالی که برای ساخت این پوشش و نوع طراحی و دوخت آن است. به صورت کلی به سه گروه شیله‌ای ، نخی و پارچه‌ای تقسیم می‌شود.

 • برقع شیله‌ای :

برقع بندری براق و طلایی که از پارچه‌ی صقله‌ای و در شکل‌های مختلف دوخته می‌شود ، به مدل شیله‌ای معروف هستند. شیله نیز به انواع مختلفی تقسیم‌بندی شده که شامل شیله‌ی برف ، شیله‌ی چلوار سیاه ، شیله‌ی طلایی و شیله‌ی صیقلی یا صقله‌ای خواهد شد. معمولا برای اینکه نقاب آهار خوبی داشته باشد ، به آن رنگ شیمیایی براق نیل را اضافه می‌کنند و برای اینکه این ماده باعث رنگی شدن پوست صورت نشود ، داخل نقاب را با چسب می‌پوشانند.

برای دوخت این مدل از برقع ها ، ابتدا شیله به صورت مستطیل برش داده و سپس قسمت‌های چشم را جدا کرده و بخشی که بر روی بینی و کنار صورت به طور ایستاده وجود دارد را با کمک چوب درخت خرما در داخل پارچه ایجاد می‌کنند. این مدل از نقاب معمولا در مناطق بندرلنگه ، غرب هرمزگان ، قشم و... به عنوان بخشی از لباس بندری استفاده می‌شود.

برقعه شیله ای از نوع پارچه صیقلی است و در غرب هرمزگان استفاده می‌شود.

 • برقعه نخی :

برقه بندری که در این گروه قرار می‌گیرد ، معمولا از زمینه پارچه‌‌ی کتان با تزئینات سوزن‌دوزی شده هستند که برای محکم شدن آن‌ها ، کاغذهایی را در پشت پارچه می‌دوزند. همچنین برای اینکه نقاب با فرم خوبی بر روی صورت قرار بگیرد ، در ناحیه بینی و دو طرف صورت ، از چوب‌های باریکی در داخل پارچه استفاده می‌کنند. برقع‌های نخی به دو مدل چرخی و دستی تقسیم می‌شوند که مدل چرخی همانطور که از اسم آن مشخص است با چرخ خیاطی آماده می‌شود ، مانند برقع در مناطق میناب است. در نقاب‌های دستی ، سوزن‌دوزی و دوخت با دست انجام شده و معمولا به نام برقع بلوچی شناخته می‌شود و بیشتر زنان و دختران در شهرستان جاسک از این مدل نقاب استفاده می‌کنند.

برقع جاسکی و مینابی از نوع پوشش ضخیم است و کاملا صورت را می‌پوشاند

 • برقع پارچه‌ای :

فرم و طراحی روبند‌های پارچه‌ای مانند مدل شیله‌ای و نخی بوده اما تفاوتی نیز بین آن‌ها وجود دارد و آن رنگ تیره و مشکی در مدل پارچه‌ای است. نقاب‌‌های پارچه‌ای معمولا هیچ تزئین و سوزن‌دوزی نداشته و مانند مدل‌های دیگر نیز در قسمت بینی و دو طرف نقاب ، از چوب‌های باریکی استفاده کرده‌اند. این چوب‌ها باعث می‌شوند که نقاب حالت ایستاده و مستحکم خود را در زمان طولانی حفظ کند. این مدل روبند را می‌توان در منطقه‌های بشاگرد ، روستاهای واقع در غرب بندرعباس مانند کشار ، گچین ، رویدر و... پیدا کرد.

برقه پارچه ای در بشاگرد ، گچین ، کشار و غرب هرمزگان

بانوان در قسمت‌های مختلف هرمزگان از چه نوع برقع و لباس بندری استفاده می‌کنند؟

همانطور که در قسمت‌های قبل مقاله گفته شد ، اینکه شما در چه موقعیت اجتماعی و طایفه‌ای باشید ، رنگ و نقش برقع و لباس بندری شما متفاوت خواهد بود. اما به صورت کلی طبقه‌ای برای انواع نقاب بندری در مناطق مختلف هرمزگان وجود دارد که در ادامه درباره آن صحبت می‌کنیم:

 • برقع مخصوص بانوانی که در منطقه‌ بندرعباس زندگی می‌کنند.
 • نقاب برای خانم‌های بلوچی که در شهرستان جاسک و کرانه‌های دریای عمان هستند.
 • برقعه برای بانوانی که در مناطق گاوبندی ، بوچیر ، کناردان و بهده هستند که این مدل از نقاب‌ها معمولا نک بلندتری در مقایسه با سایر مدل‌ها خواهند داشت.
 • برقه که خانم‌ها در روستاهای کلات ، کشار و... به صورت دارند.
 • برقع منحصربه‌فرد برای بانوان ساکن جزیره کیش ، لاوان ، هندرابی ، بندر شیب کوه و... هستند.

طرح و فرم‌های متفاوت برقعه و لباس بندری نماد چیست؟

در این بخش می‌خواهیم طرح و نقش‌هایی که بر روی برقع‌های زنانه و لباس بندری دوخته می‌شود را تحلیل کنیم تا با هدفی که پشت این تزئینات وجود دارد ، بیشتر آشنا شوید:

 • نقش‌ و طرح‌هایی که بر روی نقاب شهری وجود دارد ، به صورت خطوط عمودی و افقی است که باعث تاکید بیشتر بر روی چشم‌ها خواهد شد. همچنین در بین خطوط عمودی و افقی ، خطوط جهت‌دار نیز دوخته شده است که جذابیت و پویایی آن را دوچندان خواهد کرد.


 • یکی دیگر از طرح‌هایی که بر روی برقع بندری هستند ، خط‌های عمودی و افقی تکرارشونده و سلسه‌وار هستند که نماد استحکام ، آرامش ، ایستادگی و اعتدال است. همچنین برخی از افراد تعبیر دیگری را برای این سبک از نقش‌ها می‌دانند و آن مظهر درختان و زمین است. تکرار خط‌های دوخته شده بر روی این پوشش باعث می‌شود که توجه بیشتری را به خود جلب کند.


لباس زنانه بندری وجاسکی به همراه برقع نمادی از فرهنگ و هنر استان هرمزگان


 • در برخی از نقش‌هایی که بر روی لباس زنانه بندری و روبند جنوبی دوخته شده است ، علاوه بر خط‌های افقی و عمودی ، از اشکال دیگری مانند مثلث ، لوزی و نقطه نیز به عنوان تزئینات نقاب استفاده می‌شود. مثلث نمادی از مردانگی ، آتش ، شعله ، گرما ، زندگی و... است و نقش‌های نقطه باعث افزایش جلب توجه خواهد شد. قسمتی که برای چشم‌ها به صورت بیضی و مستطیلی درنظر گرفته می‌شود ، باعث می‌شود که چشم انسان کشیده و آرام‌تر به نظر برسد.


 • نقش‌ چلپیا از دیگر طرح‌های نقاب‌های بندری هستند که به سمت حلقه چشم‌ها تکرار شده است. چلپیا نشانه‌ای از باور کهن و باستانی ایرانی است که آن را نماد گردونه چهاراسبه مهر می‌دانند.


 • فرم‌هایی دایره‌ای که با پولک طراحی شده‌اند و قاب‌هایی به رنگ مشکی در جای چشم‌هایی که دور از هم و مایل درنظر گرفته شده‌اند ، نقش‌های دیگری است که می‌توانید آن را بر روی برقع بندری پیدا کنید. همانطور که می‌دانید ایرانیان دایره را نماد آسمان می‌دانند و معتقد هستند که آن آغاز و پایانی ندارد. معمولا این فرم از روبند ها باعث می‌شوند که چشم‌ها‌ مانند چهره افراد نیک سیرت باشد.


پوشیدن برقع (برقعه) در کشورهای دیگر

برقع یا به زبان انگلیسی Burqa یا Burka ، پوششی است که در بسیاری از کشورهای دنیا مرسوم و حتی جز مدهای گران قیمت به شمار می‌آید.

همچنین در تعداد معدودی از کشورهای جهان استفاده از برقه  به دلایل نامعلومی ممنوع اعلام شده است !

همانطور که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد  ، پوشیدن روبند در کشور و مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود و بخشی از گروه‌بندی آن شامل نقاب زنان در امارات متحده عربی  ، روبند زنان در قطر ، کویت و بحرین ، نقاب زنان در بادیه نشین عمان  ، برقع زنان در مناطق مختلف ایران مانند بندرعباس  ، هرمزگان و... . در ادامه به نحوه پوشیدن و طراحی نقاب در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت:

 • کشور پاکستان و افغانستان

نقابی که زنان در کشورهای پاکستان و افغانستان به صورت دارند  ، از پارچه‌ای نازک دوخته شده که هوا در زیر آن گردش خواهد داشت. این مدل از نقاب‌های معمولا تمام صورت را پوشانده و رنگ آن‌ها آبی یا سیاه است.

روبندهای افغانستان و پاکستان به رنگ آبی و مشکی تمام صورت را میپوشاند.

 • دبی و امارات

زنان در امارات متحده عربی از نقاب‌های کتانی به رنگ سیاه استفاده می‌کنند که پارچه‌ای نرم داشته و همچنین برای براق شدن بیشتر  ، آن را با نیل هندی یا عمانی رنگ کرده و اطراف نقاب را با تزئیناتی خاص دست‌دوزی می‌کنند. نقاب‌های عربی معمولا قسمت ابرو ، بینی و دهان را پوشانده و با دو نوار قرمز رنگ از جنس کتان در پشت سر بسته می‌شود.

برقع های اماراتی و عربی در دبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس

برقع سنتی با نقاب تزئیناتی و مدرن چه تفاوتی دارد؟

نقاب‌ بندری که در مناطق قشم ، هرمزگان و... استفاده می‌شود را امروزه با ایجاد تغییراتی در آن به نقاب تزئیناتی تبدیل کرده‌اند که تفاوت‌هایی با مدل‌های سنتی این نقاب دارد. برقع تزئیناتی معمولا در قسمت گونه ، چانه ، ابرو ، زیر لب و پیشانی ، بندهای کوتاهی دارند؛ درصورتی که مدل‌های سنتی این نقاب بر روی تمام صورت به جز چشم‌ها قرار گرفته و آن را می‌پوشانند و در قسمت چشم نیز با دو بند ضخیم از پشت بسته می‌شود.

امروزه خانم‌های جوانی که می‌خواهند برای مراسم‌های خاص مانند عروسی آماده شوند و یا می‌خواهند در مناطق جنوب ایران عکاسی کنند ، از برقع‌های زنانه مدرن و تزئیناتی استفاده می‌کنند که هم هویت نقاب‌های سنتی را داشته و هم لباسی منحصربه‌فرد خواهد بود.

آیا می‌توان از برقع بندری در مد‌های امروزی استفاده کرد؟

در گذشته معمولا دختران به سن ۱۴ سالگی که می‌رسیدند ، باید از برقه استفاده می‌کردند و در هر موقعیتی و با توجه به شرایط آن خانم ، رنگ و طرح متفاوتی برای نقاب انتخاب می‌شد. اما امروزه استفاده از این نقاب زیبا و جذاب کمتر شده و دخترهای جوان استقبال کمتری از این پوشش می‌کنند. به همین دلیل طراحان و تولیدکنندگان به دنبال طرح‌های جدید و مدرن برای برقع‌های بندری هستند تا همه دختران در ایران پوشیدن این نقاب‌های زیبا در مراسم‌های مختلف انتخاب کنند.

در بخش قبل نیز گفته شد که در برقع ‌های امروزی سعی شده است با حفظ هویت نقاب‌ها ، آن‌ها را باتوجه به مد روز برای استایل‌های متفاوت تغییر دهند. برقه بندری بخش مهمی از فرهنگ و سنت ایرانیان در قرن‌های اخیر بوده و به همین دلیل نباید این هنر به دست فراموشی سپرده شود.

 شما می‌توانید مدل‌های جدید برقع را با توجه به توضیحاتی که در متن درباره طرح و رنگ‌های آن گفته شد ، برای خود انتخاب کنید و برای عکاسی و یا مهمانی‌ها از آن استفاده کنید و به جذابیت لباس و آرایش صورت خود بیفزایید. حتی اگر جشنواره‌های مد حجاب خارجی را مشاهده کرده باشید ، متوجه طراحی‌های جدید نقاب و لباس بندری خواهید شد که طرح‌های قدیمی نقاب را با کمی تغییر با لباس‌های مدرن ترکیب کرده و آن را به یک لباس زنانه بندری خاص تبدیل کرده‌اند.

استفاده از برقع در استایل های مدرن و مجلات مد و فشن در جهان

جمع‌بندی موضوع برقه یا روبند جنوبی

اکنون بعد از مطالعه‌ی این مقاله می‌دانید که چرا برقعه بندری در مناطق ایران با یکدیگر متفاوت است و همچنین متوجه شدید که چگونه می‌توان از رنگ و طرح برقع و لباس بندری ، موقعیت یک خانم را حدس زد. با توجه به اینکه در دنیای مد در کشورهای عربی ، ایران و... ، این نقاب را با طرح و تزئینات مدرن ترکیب کرده و به آن جلوه‌ی زیبا و منحصربه‌فردی داده‌اند ، اما باز هم مشاهده می‌کنیم که فقط افراد علاقه‌مند به فرهنگ هرمزگان ، این نقاب‌ها را استفاده می کنند و جوان‌های کمتری مایل به استفاده از نقاب‌های تزئینی هستند.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای یک بار استایل خود را با یک برقع زیبا هماهنگ کنید تا متوجه شوید که یک نقاب تزئینی چقدر می‌تواند بر روی استایل شما تاثیر بگذارد و یا اگر تولیدکننده و خیاط هستید ، حتما وارد دنیای طراحی نقاب‌های بندری شوید و حتی به فکر فروش جهانی آن باشید.